Czym są nowoczesne domy pasywne?

Domy pasywne

Czym są nowoczesne domy pasywne?

Coraz częściej słyszymy dziś o nowoczesnych domach pasywnych. Warto dowiedzieć się, czym są i jakie posiadają cechy, przemawiające za korzyścią stawiania takich budynków.

Mianem domów pasywnych określamy budynki, w których zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań w celu uzyskania doskonałych parametrów izolacyjnych. Wykorzystywane metody pozwalają na zmniejszenie ilości energii, jakiej potrzeba do ogrzania i użytkowania domu.

Co ciekawe, w przypadku domów pasywnych zużycie energii może spaść nawet ośmiokrotnie! Budownictwo pasywne stanowi więc innowacyjne podejście do stawiania domów, dzięki oszczędzaniu energii. Istotą takich domów jest unowocześnienie systemów budynku. Nie ma więc potrzeby zastosowywania dodatkowych rozwiązań. Kluczem do sukcesu jest poprawa aktualnych parametrów budynku tak, aby był on jeszcze bardziej funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu.

Warto wiedzieć, że nazwa budynku pasywnego wiąże się z biernym, czyli pasywnym wykorzystywaniem energii z promieniowania słonecznego czy innego, naturalnego źródła. W domach pasywnych zazwyczaj zastosowanie tradycyjnego systemu ogrzewania nie jest już konieczne. Wiąże się to z wysokim stopniem redukcji zapotrzebowania za ciepło. Montowanie systemów pomocniczych ma na celu jedynie wentylowanie powietrza.

W naszym kraju zazwyczaj jednak instaluje się systemy grzewcze, stawiając raczej na nowoczesne ogrzewanie podłogowe, które stosowane jest w przypadkach występowania niedostatecznej ilości energii słonecznej do ogrzania domu. Domy pasywne nie bez powodu są jednak nazywane budynkami ekologicznymi.

Nowoczesne domy pasywne

Po przestudiowaniu ich właściwości oraz zasad stawiania takich posiadłości warto zastanowić się nad tym, co w praktyce daje nam zbudowanie domu pasywnego? Po pierwsze, pozwoli nam na zyskanie budynku niezależnego od zewnętrznych dostaw energii. Domy pasywne są samowystarczalne, ponieważ zasilane są własnym systemem pozyskiwania energii, w tym promieniowaniem słonecznym, siłą wiatru czy energią ziemną. Kolejna zaleta wiąże się z oszczędnościami, na jakie pozwala nam budowa domu pasywnego. Inwestycja co prawda pochłania około 30% więcej kosztów niż postawienie domu tradycyjnego, ale niższe zużycie energii w przypadku budynków pasywnych pozwala nam na zwrócenie się tej nadwyżki już po kilku latach! Kolejną zaletą jest wyjątkowa funkcjonalność takiego budynku.

Projekt domu nowoczesnego

Zazwyczaj przy projekcie domu kierujemy się zasadami minimalizmu, zakładającego rezygnowanie ze zbędnych dekorów oraz zwracanie się w kierunku maksymalnej użyteczności. Domy pasywne cechuje więc prosta forma, nowoczesny design oraz jasna kolorystyka. Bardzo często czerpiemy również ze stylu skandynawskiego. Domy pasywne, poza swoją funkcjonalnością i modnym wyglądem, są również bardzo trwałe. Aby taki budynek spełniał swoje zadanie, musi być zaprojektowany z dbałością o najmniejsze szczegóły.

Do realizacji inwestycji wykorzystuje się tylko najwyżej jakości materiały, co gwarantuje nam otrzymanie domu solidnego i wytrzymałego. Zdecydowanie się na budynek pasywny pozwala nam także na większy komfortem jego użytkowania. W pomieszczeniach możemy utrzymywać stałą temperaturę, kontrolujemy również system wentylacji. Domy pasywne posiadają doskonałe parametry izolacyjne, zarówno w kwestii izolacji termicznej jak i akustycznej. Powietrze w takich budynkach jest czystsze, łatwiej również utrzymać odpowiedni poziom jego wilgotności, co jest niezwykle istotne dla alergików. Kolejna zaleta wiążę się z dużą wartością takiego domu. Posiadając certyfikat budynku pasywnego możemy do sprzedać po znacznie wyższej cenie, ponieważ mamy udokumentowaną jego energooszczędność.

Komentarze