Dni płodne w cyklu miesiączkowym kobiety

Cykl miesiączkowy kobietyDni płodne i dni niepłodne w cyklu miesiączkowym kobiety

Każda kobieta w wielu kilkunastu lat dostaje pierwszą miesiączkę i od tego czasu co miesiąc w jej organizmie zachodzą zmiany, przygotowujące go do zapłodnienia. Cykl miesięczny trwa około 28 dni, obejmuje krwawienie, fazę płodną oraz dni niepłodne.

Kobieta jest zdolna do zapłodnienia tylko w krótkim czasie każdego cyklu, co nosi miano właśnie dni płodnych. Jak je rozpoznać i wyznaczyć i dlaczego jest to takie ważne? Pozwoli nam to bowiem zarówno na zaplanowanie momentu poczęcia jak i zabezpieczenie się przed ciążą.

Fazy w cyklu miesiączkowym

Cykl miesięczny kobiety obejmuje kilka, następujących po sobie faz. Każdy cykl rozpoczyna się krwawieniem, czyli miesiączką lub okresem. Trwa zazwyczaj kilka dni, intensywność krwawienia jest kwestia w dużej mierze indywidualną. Po okresie ma miejsce faza dni niepłodnych, których jest koło pięciu do siedmiu. W połowie cyklu, czyli około 14 dnia, ma miejsce jajeczkowanie, zwane również owulacją. Uwolniona w trakcie owulacji komórka jajowa przemieszcza się jajowodem do macicy. Jeśli w tym czasie nastąpi pełny stosunek płciowy, zapłodnienie jest bardzo prawdopodobne. Po około 24 godzinach, kiedy niezapłodniona komórka jajowa dotrze do macicy, uwalnia się ciałko żółte, w tym cyklu nie doszło do poczęcia. Po około dwóch tygodniach błona śluzowa macicy złuszcza się i mamy kolejny okres. Najważniejszym czasem cyklu są jednak dni płodne, czyli czas kilku dni przed i około dnia do dwóch po owulacji. Ramy uwzględniają czas przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety oraz możliwość przesunięcia się owulacji, na przykład z powodu choroby czy zmiany klimatu.

Jak wyznaczyć dni płodne?

Wyznaczanie dni płodnych w każdym cyklu opiera się na obserwacji przez kobietę własnego ciała. Aby wyznaczyć je dość precyzyjnie, należy obserwować konsystencję i ilość śluzu szyjkowego oraz regularnie, każdego dnia o tej samej porze, mierzyć temperaturę ciała. O zbliżaniu się fazy płodnej świadczy lekko podwyższona temperatura ciała, która w dniu jajeczkowania może wynosić nawet jeden stopień więcej niż normalnie. Ponadto, w czasie dni płodnych śluz szyjkowy gęstnieje i zwiększa swoją ilość. Konsystencją zaczyna przypominać kurze białko, a kobieta ma wyraźne wrażenie, że jest go dużo więcej niż zazwyczaj. A co z samym momentem jajeczkowania? Wiele kobiet deklaruje, że czuje w tym czasie lekkie pobolewanie w podbrzuszu, może pojawić się także niewielkie krwawienie. Po owulacji kobieta jest bardzo płodna przez kolejne około 24 godziny, kiedy to komórka jajowa wędruje do macicy.

Wyznaczanie dni płodnych jak metoda antykoncepcyjna

Wyznaczanie fazy płodnej w cyklu daje nam informację na temat tego, kiedy zapłodnienie jest najbardziej możliwe. Nie pozwala nam jednak ustalić momentu jajeczkowania ze stuprocentową pewnością, nie powinno być wiec traktowane jako metoda antykoncepcyjna. Mimo to wiele osób opiera się jedynie na tej naturalnej metodzie antykoncepcyjnej, a w fazie płodnej powstrzymuje się od współżycia lub decyduje się na stosunek przerywany, który zupełnie nie chroni przed ciążą. Wyznaczanie dni płodnych jest o wiele bardziej przydatne w przypadku par, które starają się o dziecko. Pozwala im bowiem na ustalenie w jakich dniach kobieta jest najbardziej płodna i tym samym: kiedy wzrasta szansa na zapłodnienie. jeśli zaś nie planujemy zajścia w ciążę, nie opierajmy się jedynie na kalendarzyku małżeńskim i stosunku przerywanym w okolicy czasu jajeczkowania. W fazie płodnej stosujmy dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci prezerwatywy.

Komentarze