Kupujemy używany samochód - o czym należy pamiętać?

Używane samochodyW tym poradniku chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka propozycji, które umożliwią Wam zakup dobrego, używanego samochodu. Jak wielu z Was prawdopodobnie słyszało, po zakupie używanego auta możemy doświadczyć wielu nieprzyjemności, od zwykłego niezadowolenia po uszkodzenie samochodu, a uniknięcie takich incydentów jest banalnie proste.

Daj sobie czas

Należy pamiętać, aby przy zakupie samochodu nigdy się nie spieszyć, bowiem, możemy tego później żałować. Nabywca powinien najpierw pokrótce poznać zarys samochodu, jaki chce nabyć, zastanowić się nad jego dostępnością, nad dostępnością do niego części, i co najważniejsze, ceną. Co więcej, daj sobie czas na wybór pomiędzy różnymi samochodami, co mam na myśl? Nie kupuj pierwszy samochód, który jest przez Ciebie akceptowalny. Być może za dzień lub dwa znajdziesz o wiele lepszy samochód, w podobnej cenie.

Testuj, testuj, testuj

Pamiętaj, aby nigdy nie ufać pozorom, samochód pozornie wyglądający z zewnątrz, jak i wewnątrz na zadbany wcale nie musi być taki mechanicznie, tym bardziej że samochód ten ma za sobą zazwyczaj kilka lat użytkowania. Jako nabywca zawsze powinieneś skorzystać z jazdy próbnej, jeżeli w dany dzień nie możesz tego zrobić, przełóż spotkanie na inny dzień, lepiej wiedzieć, na czym się stoi, niż kupić samochód w pół-ciemno. Pamiętaj, niezależnie od kogo masz zamiar zakupić samochód, zawsze wymagaj jazdy próbnej, ponieważ Twoim prawem jest wiedzieć, jaki samochód chcesz nabyć i czy jest on w pełni sprawny. Jeżeli sprzedawca nie zezwala na jazdę próbną, to już jest znak dla Ciebie, że bardzo prawdopodobne jest, że coś przed Tobą ukrywa, może to być drobnostka, może to być uszkodzona skrzynia biegów, cokolwiek by to nie było, w razie takiej sytuacji nie kupuj samochodu, nie warto ryzykować.

Superokazje nie zawsze takimi są

Każdy z nas chciałby dostać jak najlepszy samochód, przy jak najmniejszych kosztach, niemniej jednak takich okazji jest bardzo mało. Jeżeli zauważysz dobry samochód w naprawdę niskiej cenie, poczekaj chwilę i zastanów się, dlaczego ktoś chce sprzedać tak dobry samochód w tak niskiej cenie? Przecież jest to dla niego zupełnie nieopłacalne. W 99 proc. przypadków sprzedawca coś przed Tobą ukrywa, i nie chodzi tutaj o porysowany lakier, a poważną wadę, zakrytą jak najbardziej to możliwe, w tym wypadku, polecam sprawdzenie samochodu w warsztacie, będzie wiadomo, na czym stoisz.

Książka serwisowa

Niestety, przy zakupie używanego samochodu mniej niż 50% kupujących sprawdza książeczkę serwisową. Tymczasem, z książki serwisowej dowiemy się, jakie uszkodzenia ma za sobą auto i przez kogo był on naprawiany, bardzo ważne jest sprawdzenie, czy był on naprawiany w serwisie autoryzowanym. Możemy też z niej dowiedzieć się, czy właściciel dbał o samochód i jaka jest szansa na ewentualną usterkę. Należy pamiętać, aby w razie braku książeczki serwisowej poważnie się zastanowić nad kupnem tego konkretnego samochodu, jest to bardzo ryzykowne.

Czy mały przebieg jest najważniejszy?

Faktem jest, że wiele osób pada ofiarą samochodów z małym przebiegiem, chociaż niekoniecznie faktyczny przebieg jest zgodny z tym, co znajduje się obecnie na liczniku samochodu. Około 70% kupujących samochody używane zwraca wielką uwagę na przebieg, oczekując, aby ten był jak najmniejszy, niestety, tutaj znajduje się pułapka sprzedających. W wielu przypadkach najczęściej przy sprzedaży samochodów zza granicy, przebieg samochodu jest zmieniany na mniejszy. Należy pamiętać, że przebieg w liczbie 22 tys. kilometrów przy około 10 latach użytkowania jest bardzo podejrzany, chyba że sprzedający jeździł tym samochodem tylko do sklepu i z powrotem.

Numer VIN? Co to takiego jest?

Numer VIN jest skrótem od Vehicle Identification Number. Jest on zapisany w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczce znamionowej samochodu, jest on uniwersalną wizytówką pojazdu. Numer VIN składa się z 17 znaków, z nich można ustalić markę, typ i rok produkcji samochodu, ale także jego model, liczbę wypadków, napraw serwisowych, czy nawet przebieg, w skrócie, całą historię pojazdu. Wszystko to jest zarejestrowane w placówce Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu, niestety, około 50 proc. kupujących nie interesuje się tym numerem.

Kradzione auto? A jednak

Sprzedający, który pozornie wygląda na uczciwego, może posiadać kradzione auto, należy pamiętać, że przy zakupie takiego samochodu, grożą nam poważne konsekwencje. Możemy nie tylko stracić auto, ale nawet możemy otrzymać zarzut paserstwa od prokuratora. Niestety, jedynie 12 proc. nabywców sprawdza auto pod tym kątem, gdy wszystko, co musimy zrobić, to odwiedzić komendę policji, która posiada rejestr kradzionych pojazdów.

Zanim zdecydujesz się na zakup używanego auta

Najczęstszym błędem przy zakupie używanego samochodu jest brak sprawdzenia tego samochodu, liczymy na słowo sprzedającego lub jego pośrednika, niestety, nie możemy być tacy naiwni w stosunku do zagrożeń, które mogą powstać z powodu złego zakupu samochodu. Należy pamiętać, że zakup samochodu nie jest czymś prostym, wręcz odwrotnie, i zakup ten jest związany z dużymi wydatkami, należy pamiętać o dokładnym przyjrzeniu się samochodowi, który chcemy nabyć. Należy pamiętać, aby nie wpłacać sprzedającemu żadnych zaliczek przed podpisaniem z nim odpowiedniej umowy, co więcej, nie należy nieść na spotkanie ze sprzedającym gotówki, po co ryzykować? Przy oględzinach samochodu, należy dokładnie się przyjrzeć jego stanowi wizualnemu, a podczas jazdy próbnej jego stanowi mechanicznemu, i na bazie tych dwóch rzeczy, oszacować jego koszt.

Komentarze