Zezwolenie na wycinkę drzew

Wycinka drzewPolskie prawo przewiduje wycinkę drzewa po uprzednim złożeniu wniosku o pozwolenie do Urzędu Gminy i uzyskaniu zgody. Osobą uprawnioną do złożenia wniosku jest właściciel posesji, na której rośnie niechciane drzewo, współwłaściciel, lub użytkownik wieczysty w porozumieniu z właścicielem.

Najłatwiej jest uzyskać zezwolenie na wycinkę drzew chorych, suchych, lub stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla budynków i osób przebywających na terenie posesji. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zdrowych aczkolwiek niechcianych drzew.

Niejednokrotnie wnioski o ich wycięcie są składane wiele razy i tyleż samo razy odpowiedź jest negatywna.

O ile polskie prawo jest bardzo restrykcyjne w przypadku drzew rosnących na prywatnych posesjach, o tyle drzewa na terenach należących do miasta są wycinane w zależności od potrzeby zagospodarowania danego terenu. Mimo licznych protestów ekologów, coraz częściej tereny wiejskie i leśne zamieniane są w teremy pod wielkie inwestycje.

Podobnie sprawa wygląda z drzewami przydrożnymi, które stanowią naturalna ochronę przed hałasem i spalinami, a są one masowo wycinane przez miasto. W tym jednak wypadku należy uruchomić nieco wyobraźnię, by zrozumieć decyzję urzędników miejskich. Przydrożne drzewa są bardzo niebezpieczne dla kierowców wpadających w poślizg lub tracących kontrolę nad autem. Duży procent wypadków samochodowych, podczas których auto uderza w drzewo kończy się śmiertelnie.

Drzewa rosnące w lasach państwowych i prywatnych podlegają regularnej kontroli nadleśnictwa, leśnicy nie mają najmniejszych skrupułów w przypadku drzewostanu nie spełniającego norm.

Wycince drzew podlegają

  • drzewa suche
  • drzewa krzywe
  • drzewa karłowate
  • drzewa zarażone pasożytami

W przypadku lasów prywatnych, jeśli właściciel zgłosi, że na jego terenie rosną drzewa z wymienionymi wadami bez problemu uzyskuje zgodę na ich wycinkę. Paradoksalnie w miejscu gdzie główną atrakcją są drzewa łatwiej jest uzyskać zgodę na wycięcie ich niż na własnym podwórku.

Metody wycinki drzew

Metody wycinki drzew nie zostały usankcjonowane w żaden sposób i każdy wybiera według własnego uznania. Jedni próbują na własną rękę wyciąć drzewo za pomocą jedynie piły spalinowej. Inni korzystają z usług wyspecjalizowanych firm.

Która metoda jest najlepsza?

Wybór wycinki drzew powinien być uzależniony i dostosowany do terenu w jakim rosą drzewa. Najczęściej na terenach miejskich (drzewa przydrożne, parki i osiedla mieszkalne) wycinkę obsługują firmy posiadające podnośnik koszowy. Jest to jedna z najbezpieczniejszych metod, gdyż drzewo jest podcinane sukcesywnie od wierzchołka ku dołowi. W lasach dosyć często wycinka dokonywana jest metodą tradycyjną, czyli za pomocą piły spalinowej i lin kontrolujących kierunek upadku ściętego drzewa, lub metodą alpinistyczną, polegającą na cieciu drzewa partiami od korony, przez osobę znajdującą się na tym drzewie zabezpieczoną specjalistycznym sprzętem.

Metody wycinki drzew na prywatnych posesjach zależą wyłącznie od fantazji i portfela właścicieli. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak niebezpieczne jest samodzielne ścinanie drzewa, bez doświadczenia i odpowiedniego sprzętu często kończy się tragicznie. Na szczęście usługi firm zajmujących się wycinką drzew mają coraz przystępniejsze ceny, więc może wkrótce również właściciele prywatnych posesji zaczną korzystać z ich usług.

Komentarze