"Żywe Gorące Serce" - kim jest dla Ciebie matka?

Matka karmi dziecko piersiąMatka to osoba, którą jako pierwszą darzymy szczerą miłością. Jest nie tylko wychowawczynią, ale także wierną przyjaciółką, opiekunką przed złem świata, przewodniczką po życiu. Więcej o tym kim jest matka starali się przedstawić artyści, czy to za pomocą utworu literackiego, tudzież na obrazie i nie tylko. Wędrując przez epoki postać idealnej matki niejednokrotnie się zmieniała, jednak to co najważniejsze zawsze było obecne: matka bierze czynny udział w życiu swoich dzieci.

Pod natchnieniem rodzicielki malował Henryk Rodakowski. Obraz "Portret matki" jest esencją tego, jakimi uczuciami darzył artysta tą kobietę. Tytułowa bohaterka została przedstawiona na czarnym tle, który jednocześnie zlewa się z ubiorem i włosami postaci. Tymczasem twarz i dłonie zostają zachowane w zasięgu światła, co symbolizuje jej potęgę, siłę, poczucie dumy i autorytetu jakim jest. Wyróżniona postać mamy jest powodem do tego, żeby stwierdzić, iż gdyby świat przyjął najciemniejsze barwy i sypał się nam na głowię, to matka wyleczy wszelkie rany i sprawi, że będziemy mogli być szczęśliwi. Pogodna twarz kobiety jest lekko uśmiechnięta, a wzrok jest utkwiony w jeden punkt. Powoduje to wrażenie, że matka stale czuwa nad nami, obserwuje nasze poczynania i jest dumna ze swoich dzieci. Dłonie kobiety zostały założone jedna na drugą. Dzięki temu mamy wrażenie, że kobieta pragnie nas przytulić, wziąć w swoje obięcia i pocieszyć nas, powiedzieć, że wszystko ułoży się, a chwila słabości nie powstrzyma nas w osiąganiu swoich planów.

Wdowa to bohaterka "Balladyny" Juliusza Słowackiego W momencie gdy jej córka poślubiła Kirkora wypiera się swojej matki. Następnie wyrzuca ją z zamku, choć na dworze panuje zła aura. W wyniku burzy kobieta traci wzrok i staje się ślepa. To smutne, lecz kobieta mimo tego, że przez wiele lat zapewniła jej miłość zostaje skazana na cierpienie. Sam fakt, że była jej matką czyni Balladynę niewdzięczną córką. Wkrótce los odwraca się. Ślepa postanawia zeznać przeciwko córce i opowiada swoją historię. Zostaje ona poinformowana o tym, że brutalna córka zostanie skazana na karę śmierci. Na to wdowa chce odmówić składania dalszych zeznań, aby darować córce życie. Jej reakcja pozwala nam stwierdzić, że miłość jest bezgraniczna. Mimo wszelkich nieszczęść, które wystawiły jej uczucie na próbę. Wdowa jest archetypem wiernej, kochającej matki, która wybacza swojemu dziecku. Sama Balladyna powinna być szczerze wdzięczna za niezwykłą dobroć ze strony wdowy, w końcu uratowanie swojego dziecka przed śmiercią jest uczynkiem niczym heroicznym.

Podsumowując każdy z nas potrzebuje osoby, która będzie nam towarzyszyć, uczyć, pokazywać świat i wspierać. Wedle artystów, ale i nie tylko to matka jest tą właśnie zagadkową postacią dzięki, której żyje nam się łatwiej. Świat bez matek byłby prawdopodobnie pusty, pozbawiony miłości tak naprawdę wiecznej i jedynej, ponieważ matkę kochającą od dzieciństwa ma się tylko jedną, pozostali ludzie odchodzą i nie wracają, dlatego warto mieć serce i okazywać dozgonną miłość, która będzie stanowiła najważniejszą wartość. W końcu każdy z nas jest lub będzie rodzicem, a to jaka miłość zostanie nam przedstawiona przez matkę zostanie przekazane dalej.

Komentarze